Tilsyn og sikring - Sikringsplanen 2020 – 2024
I 2021 etablerte AU-Bygningsvern og ledergruppa en organisert plan for sikringsarbeidet som gjelder alle tiltak for økt sikkerhet av vår museumsdrift, slik det anbefales i henhold til sikringsplanens delmål 2020 -2024. Det er jobbet med løsninger for å iverksette oppfølging og dokumentasjon av sikringstiltakene. AU-Bygningsvern har også arrangert samlinger i felt for å utføre preventive tiltak og dermed bedre bygningenes bevaringssituasjon på ulike avdelinger.
Hvordan står det til med de antikvariske bygningene?
Overordnet tilstandsklasse (TK) er rapportert inn for 450 antikvariske bygg i Anno museum. Målsetningen er å øke antall bygg i TK 0 og TK 1. Som tabellen under viser, har det vært en positiv utvikling for 2021.
Andel av bygg 2021: | Andel av bygg 2020: | Tilstandsklasse: | Tiltak: | 4 % | 2,5 % | TK 0 | Ingen tiltak nødvendige. | 38 % | 39 % | TK 1 | Vedlikehold, forebyggende tiltak. | 41 % | 41 % | TK 2 | Moderate reparasjoner og/eller ytterligere undersøkelse nødvendig. | 15 % | 17,5% | TK 3 | Store inngrep basert på diagnose. |
Intern søkbar bygningsmiddelordning
I 2021 ble det mottatt 12 søknader på interne bygningsmidler. Søknader ble sendt fra samtlige avdelinger og gjaldt i hovedsak restaurering av antikvariske bygg, samt sikringstiltak og administrasjons-bygg. Det ble søkt om totalt 5 374 756,- kroner, og det var lagt inn egenandeler fra avdelingene på 3 022 426,- kroner. Som tidligere år, har det vært en pott på 2 500 000,- kroner til fordeling.
Det ble brukt totalt 3 300 000,- kroner på antikvarisk vedlikehold i Anno museum i 2021.
Bygningsvernrådgiverordningen.
Det har blitt arbeidet for etablering av bygningsvernrådgiverordningen i samarbeid med Innlandet fylkeskommune og kommunene. På tampen av 2021 ble det klart at ordningen rulles ut som pilot i Nord-Østerdalen i løpet av 2022. Alvdal, Rendalen, Os, Tolga og Tynset blir med i ordningen, mens Folldal kommune valgte å stå utenfor. Det arbeides videre med å iverksette ordningen i de andre regionene i gamle Hedmark fylke etter å ha evaluert hvordan ordningen fungerer i Nord-Østerdalen.